S z k o ł a  P o d s t a w o w a

w  M i r o c i n i e  D o l n y m

 

 

 

SZKOLA PODSTAWOWA  w  MIROCINIE  DOLNYM     tel.  (068) 388 14 24    e-mail :  spmd@wp.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia

"Pinokio"

 

     21 marca uczniowie klas III - VI w niezwykle kulturalny sposób przywitali kalendarzową wiosnę. Po raz kolejny mieli okazję obejrzeć transmisję spektaklu "na żywo" w ramach telewizyjnego projektu "Internetowy Teatr TVP dla szkół". Tym razem sztukę pod tytułem "Pinokio" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego prezentował szczeciński Teatr Lalek "Pleciuga". Autorką scenicznej adaptacji powieści Carlo Collodiego była Marta Guśniowska, scenografią zajęła się pani Maja Krupińska, a ruchem scenicznym - pani Ewelina Ciszewska. Odtwórcy głównych ról to: Rafał Hajdukiewicz, Danuta Kamińska, Dariusz Kamiński, Mirosław Kucharski, Marta Łągiewka oraz Zbigniew Wilczyński.

     Zaskoczeniem dla uczniów była forma widowiska, ponieważ na scenie wraz z kukiełkami występowali ich lalkowi animatorzy. Muzyka, której autorem był pan Piotr Klimek, raz zabawna i wesoła, raz na żałosną nutę, przywoływała atmosferę włoskich miasteczek oraz odzwierciedlała przeżycia pajaca. Śmiech wśród uczniów wywoływało również celowe wprowadzenie do przedstawienia pewnego zamieszania, kiedy to animatorzy nie mogli odszukać swoich lalek, gdy Gepetto zaspał i nie zjawił się na czas, aby zagrać swoją rolę lub wówczas, gdy reżyser, zniecierpliwiony opieszałością aktorów, złościł się na ich lekceważące podejście do przedstawienia. Obok perypetii pajaca uczniowie obserwowali więc na scenie jakby kulisy widowiska.

     Mimo iż spektakl był wymagający w odbiorze, to przygody drewnianego pajaca cieszą się niesłabnącą popularnością, tym bardziej, że jest on bohaterem ze szkolnego kanonu lektur. Inscenizacja wzbogaciła uczniowską wyobraźnię o nowe doświadczenie artystyczne, a teraz młodzi widzowie z zaciekawieniem czekają na kolejne odsłony internetowej kurtyny teatralnej.

            Jak młodzi krytycy teatralni ocenili "Pinokia"? Oto niektóre opinie:

           

Wiktoria Trybus, kl. Va

            Nauczyciele i uczniowie z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie przedstawienia. (.) Scena, która mi się podobała, to jak Pinokio dał się oszukać i zakopał pieniądze myśląc, że wyrośnie z nich drzewo z pieniędzmi. Gepetto był najmilszym aktorem z całego spektaklu, wolę jednak książkową wersję "Pinokia".

           

Natalia Bekus, kl. Va

            Aktorzy, moim zdaniem, grali całkiem dobrze, tylko niepotrzebnie trzymali w rękach lalki. Dekoracje były pomysłowe. (.) Najbardziej zwrócił moją uwagę aktor grający Pinokia, ale nie rozumiem dlaczego raz wygłaszał swoje kwestie z kukiełką, a raz bez niej.

           

Izabela Postrożna, kl. Va

            Wszyscy czekaliśmy aż spektakl się zacznie. Na początku wyszedł reżyser. Aktorzy byli ubrani w typowo włoski strój, czyli biało-czarne bluzki w paski, czarne spodnie na czerwonych szelkach. Niektórzy z aktorów trzymali w dłoniach kukiełki Pinokia, Świerszcza, Lisicy czy Kota. Byłam z tego powodu zaskoczona. Na początku scenografia wyobrażała dom Gepetta, a później zmieniała się wraz z kolejnymi etapami historii pajaca. (.) Moim zdaniem cały spektakl był dość dziwny ze względu na to, że lalki było widać na scenie wraz z aktorami je trzymającymi. Podobało mi się natomiast to, że sceny były grane według takiej samej kolejności jak w książce.

           

Wiktoria Raczykowska, kl. Va

            Według mnie przedstawienie było ciekawe, a najbardziej podobały mi się śmieszne i kolorowe marionetki. Wiele razy czytałam i oglądałam "Pinokia", ale nigdy nie widziałam go w teatrze. Było to trochę inne, ale również interesujące.

           

Nina Olszówka, kl. VI

            Stworzyliśmy w klasie prawdziwą salę teatralną - poustawialiśmy krzesełka naprzeciwko naszej sceny, zasłoniliśmy okna, zostały rozdane bilety jak w prawdziwym teatrze. (.) Mimo iż aktorzy nie przypominali postaci z powieści, to i tak każdy wiedział, który aktor gra jaką postać. Zaciekawiło mnie to, że aktorzy trzymali lalki w dłoniach. Spodziewałam się, że na scenie będą same marionetki na sznurkach, ale w tym wydaniu było to śmieszniejsze. Było to przedstawienie godne uwagi zarówno dzieci jak i dorosłych.

           

Adrian Górski, kl. VI

            Przedstawienie zostało nagrodzone brawami. Wszyscy poczuliśmy się jak w prawdziwym teatrze. Myślę, że z chęcią będziemy chodzić do teatru.

           

Katarzyna Różycka, kl. VI

            Aktorzy zawodowo operowali lalkami oraz wcielili się w role postaci. (.) W wielu sytuacjach Pinokio postępował nieodpowiedzialnie, przez co miał kłopoty. Świerszcz i dobra wróżka pomogli mu stać się grzecznym i mądrym chłopcem. (.) Spektakl był ciekawy.

           

Więcej o teatrze lalek można dowiedzieć się na stronie: www.pleciuga.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROJEKT :

Lubuska Szkoła Równych Szans

 

 

 

 

 

 

 

Od września 2008r. szkoła realizuje projekt ODKRYWAMY

LEPSZY ŚWIAT w ramach Lubuskiej Szkoły Równych Szans. Celem projektu jest zwiększenie dostępności uczniów do nowoczesnych systemów edukacyjnych...

Przeczytaj wiecej...

 

PROJEKT :

"Kalejdoskop łąki i lasu, czyli co o bioróżnorodności każdy uczeń wiedzieć powinien".

 

 

Programem zostało objętych 30 szkół podstawowych z terenu 3 województw: małopolskiego,lubuskiego i śląskiego.

Przeczytaj więcej...

 

 

PROJEKT :
"W drodze do lepszego świata"

 

 

 

W Szkole Podstawowej w Mirocinie Dolnym wdrożono program rozwojowy "Dotacje na projekty rozwojowe dla szkół w regionie lubuskim", który zapewnił uczniom możliwości wyrównania szans edukacyjnych i rozwijania zainteresowań poprzez realizację cyklu dodatkowych zajęć o różnorodnej tematyce. Przeczytaj więcej ...

 

Uczniowski Klub Sportowy
MIROTKA

Założony 3 grudnia 2001 roku, 21 grudnia 2001 został wpisany do ewidencji Uczniowskich Klubów Sportowych Powiatu Nowosolskiego przez Starostę Powiatowego na podstawie art. 7 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 18 stycznia 1996r. o Kulturze Fizycznej (Dz. U. Nr 25 poz. 113).
Przeczytaj więcej ...