S z k o ł a  P o d s t a w o w a

w  M i r o c i n i e  D o l n y m

 

 

 

SZKOLA PODSTAWOWA  w  MIROCINIE  DOLNYM     tel.  (068) 388 14 24    e-mail :  spmd@wp.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia

"Co w trawie piszczy?" 

 

 

            "Wewnątrz łączki tętni życie, Przyklęknijcie - zobaczycie!"

 

Takim właśnie tekstem piosenki ze spektaklu "Co w trawie piszczy" zakończyliśmy oglądanie przedstawień w internetowym teatrze. Ostatnie widowisko w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Lalek w reżyserii Radosława Kasiukiewicza zrealizowano na podstawie ekologicznego opowiadania Lidii Amejko i Marcina Czuba.

Akcja rozgrywa się na łączce, na której żyją owady, a wśród nich dwie sympatyczne gąsienice - Strzępotek i Papilio. Nie wiedzą, do czego zostały stworzone i kim są, więc zastanawiają się kim mogłyby zostać. Próbują upodobnić się do innych mieszkańców łączki - Pani Patyczaczki śpiewającej "Jesteś szalona.." i potrafiącej "wtopić się w tło", do Pana Karalucha - śpiewaka operowego czy do Czarnej Wdowy, która pożarła swojego męża i próbowała zapolować na naszych bohaterów, a w końcu postanowiła zostać diwą operową... Gąsienice spotykają również szczypawki oraz nieźle bluesującego świerszcza z "uszami na nogach", jednakże nie są one podobne do żadnego z owadów, mających tak niezwykłe talenty.

Równie ważnym wątkiem opowiadania jest bezradność mieszkańców łączki wobec świata ludzi i wielkiego traktora. Nie pokonał go nawet lokalny superbohater - Sir Chrząszcz pancernik, dopiero szarańczowa armia ratuje owady przed wielkim traktorem. Podczas największego zagrożenia Strzępotek i Papilio zapadają w dziwny "sen". Wydaje im się, że rosną im kończyny, skrzydła i czułki, myślą, że mogą latać (jak to często we śnie bywa), czują zapachy. Gdy wybudzają się z letargu, okazuje się jednak, że wcale im się nie wydawało - stały się zwiewnymi motylami! Teraz mogą cieszyć oczy i ludzi i owadów pięknymi kształtami i barwami - to jest ich zadanie, które w końcu odkryli.

Świat owadów jest bardzo podobny do ludzkiego - porozumiewają się ludzkim językiem, niekoniecznie tym wysokim ("Masz z liścia!" mówią szczypawki), śpiewają ludzkie piosenki (fragmenty utworów "Ona tańczy dla mnie", "Biała flaga", "Lato, lato, lato czeka"), a gąsienice nawet świetnie rapują. Spektakl jest więc bardzo atrakcyjnym widowiskiem wykorzystującym efektowną scenografię, naturalistyczne kostiumy oraz nowoczesną lalkarską technologię, ponieważ oprócz Strzępotka i Papilio grają lalki animowane przez aktorów.

W spektaklu wystąpili: Kamila Chruściel / Agata Kucińska, Konrad Kujawski, Patrycja
Łacina-Miarka / Aleksandra Mazoń, Grzegorz Mazoń, autorem scenografii jest Michał Dracz, a stroną muzyczną przedstawienia zajęli się Piotr Baron, Adam Milwiw-Baron.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Wrocławskim Teatrze Lalek to zapraszamy ma stronę http://www.teatrlalek.wroclaw.pl/

            Nasi uczniowie również byli pod wrażeniem ostatniego teatru na żywo. Według ich opinii przedstawienie "było super!".

Przedstawienie było bardzo nowoczesne, bardzo mi się podobało, było wiele muzycznych momentów. Bohaterowie bywali śmieszni i stanowczy. Najbardziej podobało mi się jak gąsienice stały się motylami (A. Piwońska, kl. IVa); Było bardzo zabawnie, bardzo podobały mi się nowoczesne teksty, np. "Hanah Montana to ty nie będziesz!". Lubię te przedstawienia (D. Trybus, kl. IVa); Podobało mi się gdy czarna wdowa śpiewała: "Ja uwielbiam ją, ona tu jest" i gdy gąsienice zamieniły się w motyle (K. Sobotkiewicz, kl. IVa).

            Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem czekają na następne odsłony Internetowego Teatru TVP dla szkół, ale kolejne spektakle dopiero po wakacjach.  Zapraszamy!

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROJEKT :

Lubuska Szkoła Równych Szans

 

 

 

 

 

 

 

Od września 2008r. szkoła realizuje projekt ODKRYWAMY

LEPSZY ŚWIAT w ramach Lubuskiej Szkoły Równych Szans. Celem projektu jest zwiększenie dostępności uczniów do nowoczesnych systemów edukacyjnych...

Przeczytaj wiecej...

 

PROJEKT :

"Kalejdoskop łąki i lasu, czyli co o bioróżnorodności każdy uczeń wiedzieć powinien".

 

 

Programem zostało objętych 30 szkół podstawowych z terenu 3 województw: małopolskiego,lubuskiego i śląskiego.

Przeczytaj więcej...

 

 

PROJEKT :
"W drodze do lepszego świata"

 

 

 

W Szkole Podstawowej w Mirocinie Dolnym wdrożono program rozwojowy "Dotacje na projekty rozwojowe dla szkół w regionie lubuskim", który zapewnił uczniom możliwości wyrównania szans edukacyjnych i rozwijania zainteresowań poprzez realizację cyklu dodatkowych zajęć o różnorodnej tematyce. Przeczytaj więcej ...

 

Uczniowski Klub Sportowy
MIROTKA

Założony 3 grudnia 2001 roku, 21 grudnia 2001 został wpisany do ewidencji Uczniowskich Klubów Sportowych Powiatu Nowosolskiego przez Starostę Powiatowego na podstawie art. 7 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 18 stycznia 1996r. o Kulturze Fizycznej (Dz. U. Nr 25 poz. 113).
Przeczytaj więcej ...