S z k o ł a  P o d s t a w o w a

w  M i r o c i n i e  D o l n y m

 

 

 

SZKOLA PODSTAWOWA  w  MIROCINIE  DOLNYM     tel.  (068) 388 14 24    e-mail :  spmd@wp.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia

 

  Mali reporterzy i badacze przyrody

    

    

 

           19 czerwca br. 36 uczniów z klas VI a, VI b, V i IV ze Szkoły Podstawowej w Mirocinie Dolnym powróciło z 5-dniowego pobytu w Parku Narodowym "Ujście Warty"  w ramach projektu "Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych", realizowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Koordynatorem była nauczycielka przyrody pani Katarzyna Jastrzębska wraz z opiekunami- nauczycielami panią Moniką Königsberg, panią  Elżbietą Ficner i panem Jerzym Różyckim.

Uczniowie zakwaterowani byli w hotelu i domkach kempingowych w Witnicy. Zajęcia przeprowadzane były przez pracowników Parku Narodowego "Ujście Warty" w ich  siedzibie w Chyrzynie oraz w terenie, a także przez czterech nauczycieli naszej szkoły w miejscu zakwaterowania.

Dzieci wcieliły się w rolę reporterów, badaczy i odkrywców przyrody. Robiły zdjęcia i notatki w swoich reporterskich dzienniczkach. Najciekawsze informacje i zdjęcia zamieszczały na specjalnie utworzonym profilu na Facebooku. Poznawały przyrodę wszystkimi zmysłami podczas gier i zabaw edukacyjnych prowadzonych przez pracowników parku i  opiekunów. Uczestniczyły w wielkiej wyprawie w poszukiwaniu skarbów przyrody. Zajęcia te były prowadzone w formie rajdu terenowego połączone z zabawą w podchody. To była wielka przygoda, zabawa, ale także i nauka, ponieważ na drodze wędrówki nasi uczniowie spotykali roślin, zwierzęta, które oznaczali według klucza i atlasu. Poznali wiele interesujących roślin, owadów, ptaków, widzieli żeremie i ślady bobrów oraz innych ssaków.

Niesamowitą frajdą było dla uczniów samodzielne wyławianie za pomocą sitek ze zbiornika wodnego bezkręgowców oraz roślin wodnych. Później jak przystało na prawdziwych naukowców wszystkie organizmy były oglądane przez mikroskopy i binokulary oraz oznaczane według podanego klucza. Wszyscy spisali się na medal. Każdy starał się oznaczyć jak najwięcej organizmów.

Pracownicy parku zorganizowali  wycieczkę po Kostrzynie i okolicach, podczas której uczniowie zwiedzili m.in. Twierdzę Kostrzyn, Stare Miasto, zabytkową przepompownię w Warnikach, zamek i kościół Joannnitów w Słońsku.

Podczas całego pobytu był też czas na "żabi koncert" gry i zabawy na świeżym powietrzu, bilard, ćwiczenia na siłowni, a także na smakołyki w Mc Donaldzie. Atrakcji było mnóstwo, nikt nie miał czasu na nudę i szybko przyszedł czas powrotu do domu. Jednak udział w Misji Przyroda jeszcze się nie zakończył. Uczniowie po powrocie wypełnią quiz na platformie e-learningowej, sprawdzający ich przyrodniczą wiedzę,  a później opracują w formie questingu ścieżkę rowerową po swojej okolicy. Najciekawsze prace będą  opublikowane pod nazwą  "Nieodkryte szlaki", jako dodatek do gazetki "Misja Przyr(g)oda".

Uczniowie pragną wyrazić swoje podziękowanie dla Urzędu Miasta i Gminy Kożuchów za umożliwienie uczestnictwa  w tym projekcie, gdzie główną atrakcją był wyjazd do Parku Narodowego "Ujście Warty".

Katarzyna Jastrzębska

https://pl-pl.facebook.com/MisjaPrzyroda

 

WYCIECZKA ROWEROWA OKOLIC KOŻUCHOWA - PREZENTACJA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROJEKT :

Lubuska Szkoła Równych Szans

 

 

 

 

 

 

 

Od września 2008r. szkoła realizuje projekt ODKRYWAMY

LEPSZY ŚWIAT w ramach Lubuskiej Szkoły Równych Szans. Celem projektu jest zwiększenie dostępności uczniów do nowoczesnych systemów edukacyjnych...

Przeczytaj wiecej...

 

PROJEKT :

"Kalejdoskop łąki i lasu, czyli co o bioróżnorodności każdy uczeń wiedzieć powinien".

 

 

Programem zostało objętych 30 szkół podstawowych z terenu 3 województw: małopolskiego,lubuskiego i śląskiego.

Przeczytaj więcej...

 

 

PROJEKT :
"W drodze do lepszego świata"

 

 

 

W Szkole Podstawowej w Mirocinie Dolnym wdrożono program rozwojowy "Dotacje na projekty rozwojowe dla szkół w regionie lubuskim", który zapewnił uczniom możliwości wyrównania szans edukacyjnych i rozwijania zainteresowań poprzez realizację cyklu dodatkowych zajęć o różnorodnej tematyce. Przeczytaj więcej ...

 

Uczniowski Klub Sportowy
MIROTKA

Założony 3 grudnia 2001 roku, 21 grudnia 2001 został wpisany do ewidencji Uczniowskich Klubów Sportowych Powiatu Nowosolskiego przez Starostę Powiatowego na podstawie art. 7 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 18 stycznia 1996r. o Kulturze Fizycznej (Dz. U. Nr 25 poz. 113).
Przeczytaj więcej ...